Projektowanie online – etapy

Rynek usług dostępnych online cały czas się rozrasta. Od pewnego czasu możliwym stało się wykonywanie projektów wnętrz za pośrednictwem Internetu. Projekty zlecane w ten sposób merytorycznie nie różnią się niczym od projektów uzyskiwanych na drodze tradycyjnej. Zmienia się tylko sposób komunikacji z Klientem – zamiast spotkań w cztery oczy, następuje wymiana e-maili oraz konsultacje telefoniczne i za pośrednictwem komunikatorów. Kolejne propozycje projektowe są przesyłane w formacie plików graficznych.

1. Pierwszy kontakt (e-mail, telefon)

Początek współpracy online polega na określeniu przez Klienta, z jakich usług chce skorzystać, jakie są preferencje, budżet itp. Niezbędnym elementem są przesyłane przez Klienta plany, rysunki i wymiary danych pomieszczeń. Współpraca przez Internet uniemożliwia wykonanie pomiarów przez projektanta – muszą być one dostarczone przez Klienta. Po wstępnym omówieniu zlecenia, projektant przedstawia wycenę i plan działania.

2. Podpisanie umowy

Po obopólnej akceptacji warunków, następuje podpisanie umowy. Oryginał dokumentu przesyłany jest pocztą tradycyjną lub jako skan.

3. Projekty funkcjonalne2D (przesyłane w formie plików graficznych)

Na tym etapie powstają pierwsze projekty obrazujące ogólny układ ważniejszych części pomieszczenia i jego wyposażenia, w formie rzutów prostokątnych (czarno-białych). Jest to baza do dalszej pracy.

4. Wizualizacje 3D (przesyłane w formie plików graficznych)

Po wypracowaniu ogólnych wizji, następuje dobór kolorystyki, materiałów i elementów dekoracyjnych. Każde decyzje są szczegółowo omawiane w kolejnych wiadomościach. Powstają wizualizacje fotorealistyczne obrazujące aranżację wnętrz. Praca nad projektem trwa do osiągnięcia całkowitego zadowolenia przez Klienta.

5. Szczegóły i dokumentacja (przesyłane w formie plików tekstowych i graficznych)

Sporządzana przez projektanta specyfikacja zawiera rysunki techniczne, wymiary, zestawienia materiałowe itp., niezbędne do przekazania projektu danemu wykonawcy. Całość dokumentacji jest identyczna jak w przypadku projektowania tradycyjnego, zmienia się tylko sposób przekazania (e-mail). Na życzenie Klienta istnieje możliwość wydruku w pracowni i przesłania całego folderu pocztą tradycyjną.

6. Ograniczony nadzór autorski

Forma elektronicznej współpracy znacznie ogranicza możliwość doglądania prac przez projektanta. Jednak solidnie przygotowana dokumentacja projektowa zawiera wszystkie potrzebne wykonawcy informacje. W razie potrzeby możliwy jest oczywiście kontakt telefoniczny z projektantem.