Dekoracje okien – cz. 2 Panele japońskie i Rolety austriackie

Panele japońskie (zwane też panel track) są rozwiązaniem idealnym dla nowoczesnych wnętrz. Ich budowę można porównać z systemami drzwi przesuwnych – są to bowiem pasy materiału poruszające się na specjalnych szynach. Ruchem paneli steruje się za pomocą sznurka, uchwytu lub nawet przy pomocy pilota. Szerokość pasów materiału, jak i systemu szynowego jest dopasowywana do konkretnego pomieszczenia. Panele japońskie mogą służyć jako przykrycie okien, jak również dzielić pomieszczenia.

Walory dekoracyjne takich paneli określa przede wszystkim użyta tkanina. Wybór tkanin, podobnie jak w przypadku rolet, jest ogromny. Wybierając materiały stonowane można uzyskać delikatne tło, natomiast przy mocno wzorzystych i kolorowych panel może stanowić dominującą dekorację we wnętrzu.

Źródło zdjęcia: http://www.sydneyblinds.com.au

Prosta forma paneli sprawia, że nie nadają się do wnętrz w stylu rustykalnym, retro i podobnych. Ich potencjał można w pełni wyeksponować w pomieszczeniach aranżowanych w nowoczesnym, nawet minimalistycznym stylu. Wnętrze, w którym pojawi się takie rozwiązanie od razu sprawia wrażenie zaplanowanego, o nieprzypadkowym charakterze.

___________________________

Każdy, kto poszukuje dekoracyjnego akcentu w stylizowanym na retro wnętrzu – powinien zwrócić uwagę na rolety austriackie. Niebagatelna forma i ozdobność rozwiązania sprawia, że pomieszczenia, w których użyto takich zasłon stają się eleganckie i wysmakowane.

To, co wyróżnia ten rodzaj rolet, to charakterystyczny sposób zwijania się (fałdowania) materiału. W formie rozwiniętej roleta wygląda na zwykłą zasłonę, natomiast przy jej zwijaniu powstają poziome i pionowe fałdy. Mechanizm działania opiera się na zastosowaniu wewnątrz zasłony sznurków lub łańcuszków. Istnieje też możliwość sterowania elektrycznego.

Szeroki wybór materiałów pozwala stosować rolety austriackie w funkcji zasłon oraz firanek (w zależności od przepuszczalności materiału oraz ułożenia rolet). Możliwy jest montaż w otworze okiennym, do ściany lub do sufitu.

Źródło zdjęcia: http://www.irisindustries.com

Takiego przykrycia okien, nie sposób przeoczyć. Tym samym należy pamiętać, że zastosowanie rolety austriackiej od razu nada konkretny ton wnętrzom – jej stosowanie we wnętrzach w stylu nowoczesnym, bywa bardzo ryzykowne. Jednak w odpowiednim klimacie i otoczeniu, potencjał tych rolet może być najmocniejszym punktem aranżacji.